• Prezentacja do pobrania - JAK_MOTYWOWAC_DZIECKO_DO_NAUKI_-_WSKAZOWKI_DLA_RODZICOW_(2).pdf

Motywacja jest motorem, w zasadzie niezbędnym dla powodzenia planowanych czy rozpoczętych działań. To oczywiste, w zasadzie wszyscy o tym wiedzą. Jednak już mniej oczywiste jest to, jak ją zdobyć, utrzymać i wykorzystać jej moc.

Od najmłodszych lat należy rozwijać naturalną ciekawość dziecka, wzbudzać w nim chęć do poznawania nowych rzeczy, do nauki poprzez:

• systematyczne wyprawy do księgarni lub biblioteki – niech dziecko samo wybierze sobie jakąś książeczkę czy czasopismo
          • organizowanie wycieczek do muzeów, na wystawy, oglądanie z dzieckiem ciekawych programów w TV i rozmawianie o nich!
          • rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, zabaw logicznych itp.
          • wykorzystywanie codziennych czynności i zdarzeń do ćwiczenia różnych umiejętności np., liczenia, logicznego myślenia itd.
          • dawanie przykładu własnym zachowaniem – spędzając wolny czas czytając prasę, książki, oglądając programy popularnonaukowe itp.
          • dawaj dziecku do zrozumienia, że nauka jest ważna – nie mów, że to strata czasu, nie zwalniaj z udziału w lekcjach z błahych powodów,
          • wykazuj zainteresowanie karierą szkolną dziecka i wspieraj je w niej,
          • interesuj się tym, co wydarzyło się w szkole, rozmawiaj o tym, czego dziecko się nauczyło,
          • wdrażaj dziecko do systematyczności, naucz dobrej organizacji pracy (odrabianie lekcji o tej samej porze, ale nie bezpośrednio przed lub po szkole) i zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki (stały kącik do pracy),
          • pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności – nie oznacza to jednak, że masz wykonać zdanie za dziecko! Pomóż mu zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek.

Stwórz przyjemną atmosferę

To niemal oczywiste: chętniej, a więc i lepiej, szybciej i efektywniej uczymy się w miłym otoczeniu, w klimacie zrozumienia. Rodzicu  postaraj się, aby twoje dziecko czuło się z Tobą  po prostu dobrze. Wystarczy uśmiech, miły tembr głosu, uważność skierowana na dziecko. Spróbuj!