- Godziny Pracy Pedagoga Szkolnego
- Postaw na rodzinę
- Instytucje Udzielające Pomocy Rodzinie
- 800 080 222 – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
- Motywowanie do nauki starszych dzieci
- Jak motywować dziecko do nauki- wskazówki dla rodziców
- Jak motywować dziecko do nauki w domu - dzieci młodsze
- Wartości w życiu dziecka
Prezentacja do pobrania - JAK_MOTYWOWAC_DZIECKO_DO_NAUKI_-_WSKAZOWKI_DLA_RODZICOW_(2).pdf
Motywacja jest motorem, w zasadzie niezbędnym dla powodzenia planowanych czy rozpoczętych działań. To oczywiste, w zasadzie wszyscy o tym wiedzą. Jednak już mniej oczywiste jest to, jak ją zdobyć, utrzymać i wykorzystać jej moc.
Od najmłodszych lat należy rozwijać naturalną ciekawość dziecka, wzbudzać w nim chęć do poznawania nowych rzeczy, do nauki poprzez:
- systematyczne wyprawy do księgarni lub biblioteki – niech dziecko samo wybierze sobie jakąś książeczkę czy czasopismo
- organizowanie wycieczek do muzeów, na wystawy, oglądanie z dzieckiem ciekawych programów w TV i rozmawianie o nich!
- rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, zabaw logicznych itp.
- wykorzystywanie codziennych czynności i zdarzeń do ćwiczenia różnych umiejętności np., liczenia, logicznego myślenia itd.
- dawanie przykładu własnym zachowaniem – spędzając wolny czas czytając prasę, książki, oglądając programy popularnonaukowe itp.
- dawaj dziecku do zrozumienia, że nauka jest ważna – nie mów, że to strata czasu, nie zwalniaj z udziału w lekcjach z błahych powodów,
- wykazuj zainteresowanie karierą szkolną dziecka i wspieraj je w niej,
- interesuj się tym, co wydarzyło się w szkole, rozmawiaj o tym, czego dziecko się nauczyło,
- wdrażaj dziecko do systematyczności, naucz dobrej organizacji pracy (odrabianie lekcji o tej samej porze, ale nie bezpośrednio przed lub po szkole) i zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki (stały kącik do pracy),
- pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności – nie oznacza to jednak, że masz wykonać zdanie za dziecko! Pomóż mu zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek.
Stwórz przyjemną atmosferę
To niemal oczywiste: chętniej, a więc i lepiej, szybciej i efektywniej uczymy się w miłym otoczeniu, w klimacie zrozumienia. Rodzicu postaraj się, aby twoje dziecko czuło się z Tobą po prostu dobrze. Wystarczy uśmiech, miły tembr głosu, uważność skierowana na dziecko. Spróbuj!